MVY35VC471MK14TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY35VC471MK14TP
MVY35VC471MK14TP
Part Number
MVY35VC471MK14TP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVY35VC471MK14TP.pdf
Delivery Services
MVY35VC471MK14TP
Comments
    MVY35VC471MK14TP Specifications
    Ratings-
    Impedance70 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency820 mA @ 100 kHz