MVY35VE102ML17TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY35VE102ML17TP
MVY35VE102ML17TP
Part Number
MVY35VE102ML17TP
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVY35VE102ML17TP.pdf
Delivery Services
MVY35VE102ML17TP
Comments
    MVY35VE102ML17TP Specifications
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.26 A @ 100 kHz