MVY50VC331MK14TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY50VC331MK14TR
MVY50VC331MK14TR
Part Number
MVY50VC331MK14TR
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVY50VC331MK14TR.pdf
Delivery Services
MVY50VC331MK14TR
Comments
    MVY50VC331MK14TR Specifications
    Ratings-
    Impedance110 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency650 mA @ 100 kHz