MVY50VC4R7ME55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY50VC4R7ME55TP
MVY50VC4R7ME55TP
Part Number
MVY50VC4R7ME55TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVY50VC4R7ME55TP.pdf
Delivery Services
MVY50VC4R7ME55TP
Comments
    MVY50VC4R7ME55TP Specifications
    Ratings-
    Impedance3 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance4.7 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency50 mA @ 100 kHz