MVY50VE471ML17TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY50VE471ML17TR
MVY50VE471ML17TR
Part Number
MVY50VE471ML17TR
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVY50VE471ML17TR.pdf
Delivery Services
MVY50VE471ML17TR
Comments
    MVY50VE471ML17TR Specifications
    Ratings-
    Impedance87 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency900 mA @ 100 kHz