MZA25VC33RMF61TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MZA25VC33RMF61TP
MZA25VC33RMF61TP
Part Number
MZA25VC33RMF61TP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Data sheet
MZA25VC33RMF61TP.pdf
Delivery Services
MZA25VC33RMF61TP
Comments
    MZA25VC33RMF61TP Specifications
    Ratings-
    Impedance360 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 100 kHz