MZA35VC4R7MD61TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MZA35VC4R7MD61TP
MZA35VC4R7MD61TP
Part Number
MZA35VC4R7MD61TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Data sheet
MZA35VC4R7MD61TP.pdf
Delivery Services
MZA35VC4R7MD61TP
Comments
    MZA35VC4R7MD61TP Specifications
    Ratings-
    Impedance1.35 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance4.7 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency90 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6.027Ohm @ 120Hz