MZA50VC221MJ10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MZA50VC221MJ10TP
MZA50VC221MJ10TP
Part Number
MZA50VC221MJ10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Data sheet
MZA50VC221MJ10TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MZA50VC221MJ10TP
Comments
    MZA50VC221MJ10TP Specifications
    SeriesMZA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance180 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency670 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)4.018Ohm @ 120Hz