MZA6.3VC101MF61TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MZA6.3VC101MF61TP
MZA6.3VC101MF61TP
Part Number
MZA6.3VC101MF61TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
MZA6.3VC101MF61TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MZA6.3VC101MF61TP
Comments
    MZA6.3VC101MF61TP Specifications
    SeriesMZA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance360 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)162mOhm @ 120Hz