MZA6.3VC47RME61TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MZA6.3VC47RME61TP
MZA6.3VC47RME61TP
Part Number
MZA6.3VC47RME61TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
MZA6.3VC47RME61TP.pdf
Delivery Services
MZA6.3VC47RME61TP
Comments
    MZA6.3VC47RME61TP Specifications
    Ratings-
    Impedance700 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency160 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)57mOhm @ 120Hz