SEK332M025ST
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SEK332M025ST
SEK332M025ST
Part Number
SEK332M025ST
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
SEK332M025ST.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SEK332M025ST
Comments
    SEK332M025ST Specifications
    SeriesSEK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm