SK221M100ST
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SK221M100ST
SK221M100ST
Part Number
SK221M100ST
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
SK221M100ST.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SK221M100ST
Comments
    SK221M100ST Specifications
    SeriesSK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)480mOhm