SLP101M400A3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP101M400A3P3
SLP101M400A3P3
Part Number
SLP101M400A3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Data sheet
SLP101M400A3P3.pdf
Delivery Services
SLP101M400A3P3
Comments
    SLP101M400A3P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency700 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.03 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.317Ohm @ 120Hz