SLP151M315A3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP151M315A3P3
SLP151M315A3P3
Part Number
SLP151M315A3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP
Data sheet
SLP151M315A3P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SLP151M315A3P3
Comments
    SLP151M315A3P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated315 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency820 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.21 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.212Ohm @ 120Hz