SLP153M010C1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP153M010C1P3
SLP153M010C1P3
Part Number
SLP153M010C1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
SLP153M010C1P3.pdf
Delivery Services
SLP153M010C1P3
Comments
    SLP153M010C1P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.88 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)49mOhm @ 120Hz