SLP182M080C3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP182M080C3P3
SLP182M080C3P3
Part Number
SLP182M080C3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Data sheet
SLP182M080C3P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SLP182M080C3P3
Comments
    SLP182M080C3P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.71 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.14 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)184mOhm @ 120Hz