SLP183M016A4P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP183M016A4P3
SLP183M016A4P3
Part Number
SLP183M016A4P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
SLP183M016A4P3.pdf
Delivery Services
SLP183M016A4P3
Comments
    SLP183M016A4P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.38 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 120Hz