SLP223M016E3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP223M016E3P3
SLP223M016E3P3
Part Number
SLP223M016E3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
SLP223M016E3P3.pdf
Delivery Services
SLP223M016E3P3
Comments
    SLP223M016E3P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.75 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)30mOhm @ 120Hz