SLP272M063E1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP272M063E1P3
SLP272M063E1P3
Part Number
SLP272M063E1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Data sheet
SLP272M063E1P3.pdf
Delivery Services
SLP272M063E1P3
Comments
    SLP272M063E1P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.75 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)147mOhm @ 120Hz