SLP391M200A5P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP391M200A5P3
SLP391M200A5P3
Part Number
SLP391M200A5P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Data sheet
SLP391M200A5P3.pdf
Delivery Services
SLP391M200A5P3
Comments
    SLP391M200A5P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.35 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.98 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)510mOhm @ 120Hz