SLP392M050A7P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP392M050A7P3
SLP392M050A7P3
Part Number
SLP392M050A7P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Data sheet
SLP392M050A7P3.pdf
Delivery Services
SLP392M050A7P3
Comments
    SLP392M050A7P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.23 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.79 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)119mOhm @ 120Hz