SLP681M160C5P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLP681M160C5P3
SLP681M160C5P3
Part Number
SLP681M160C5P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Data sheet
SLP681M160C5P3.pdf
Delivery Services
SLP681M160C5P3
Comments
    SLP681M160C5P3 Specifications
    SeriesSLP0712TE (750W)
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)293mOhm