SLPX101M420C1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX101M420C1P3
SLPX101M420C1P3
Part Number
SLPX101M420C1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Data sheet
SLPX101M420C1P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SLPX101M420C1P3
Comments
    SLPX101M420C1P3 Specifications
    SeriesSLPX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency980 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.44 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.99Ohm @ 120Hz