SLPX153M016E1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX153M016E1P3
SLPX153M016E1P3
Part Number
SLPX153M016E1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
SLPX153M016E1P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SLPX153M016E1P3
Comments
    SLPX153M016E1P3 Specifications
    SeriesSLPX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.73 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.66 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)44mOhm @ 120Hz