SLPX273M010C5P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX273M010C5P3
SLPX273M010C5P3
Part Number
SLPX273M010C5P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
SLPX273M010C5P3.pdf
Delivery Services
SLPX273M010C5P3
Comments
    SLPX273M010C5P3 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.04 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.05 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)27mOhm @ 120Hz