SLPX331M220A3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX331M220A3P3
SLPX331M220A3P3
Part Number
SLPX331M220A3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Data sheet
SLPX331M220A3P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SLPX331M220A3P3
Comments
    SLPX331M220A3P3 Specifications
    SeriesSLPX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated220 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.59 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.34 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)603mOhm @ 120Hz