SLPX333M010E3P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX333M010E3P3
SLPX333M010E3P3
Part Number
SLPX333M010E3P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
SLPX333M010E3P3.pdf
Delivery Services
SLPX333M010E3P3
Comments
    SLPX333M010E3P3 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.58 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.73 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 120Hz