SLPX391M200C1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX391M200C1P3
SLPX391M200C1P3
Part Number
SLPX391M200C1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Data sheet
SLPX391M200C1P3.pdf
Delivery Services
SLPX391M200C1P3
Comments
    SLPX391M200C1P3 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.71 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.51 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)510mOhm @ 120Hz