SLPX680M450A1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SLPX680M450A1P3
SLPX680M450A1P3
Part Number
SLPX680M450A1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Data sheet
SLPX680M450A1P3.pdf
Delivery Services
SLPX680M450A1P3
Comments
    SLPX680M450A1P3 Specifications
    SeriesSLPX
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency710 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.04 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.903Ohm