SMG16VB221M6X11LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMG16VB221M6X11LL
SMG16VB221M6X11LL
Part Number
SMG16VB221M6X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
SMG16VB221M6X11LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMG16VB221M6X11LL
Comments
    SMG16VB221M6X11LL Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency390 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)100.455Ohm @ 120Hz