SMH10VN153M25X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH10VN153M25X25T2
SMH10VN153M25X25T2
Part Number
SMH10VN153M25X25T2
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
SMH10VN153M25X25T2.pdf
Delivery Services
SMH10VN153M25X25T2
Comments
    SMH10VN153M25X25T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.77 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.9916 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 120Hz