SMH10VN823M35X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH10VN823M35X50T2
SMH10VN823M35X50T2
Part Number
SMH10VN823M35X50T2
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
SMH10VN823M35X50T2.pdf
Delivery Services
SMH10VN823M35X50T2
Comments
    SMH10VN823M35X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.49 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.1692 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz