SMH16VN473M30X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH16VN473M30X50T2
SMH16VN473M30X50T2
Part Number
SMH16VN473M30X50T2
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
SMH16VN473M30X50T2.pdf
Delivery Services
SMH16VN473M30X50T2
Comments
    SMH16VN473M30X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.79 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.3332 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 120Hz