SMH16VS153M25X30T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH16VS153M25X30T2
SMH16VS153M25X30T2
Part Number
SMH16VS153M25X30T2
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
SMH16VS153M25X30T2.pdf
Delivery Services
SMH16VS153M25X30T2
Comments
    SMH16VS153M25X30T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.46 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.7368 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)44mOhm @ 120Hz