SMH25VN562M22X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH25VN562M22X25T2
SMH25VN562M22X25T2
Part Number
SMH25VN562M22X25T2
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Data sheet
SMH25VN562M22X25T2.pdf
Delivery Services
SMH25VN562M22X25T2
Comments
    SMH25VN562M22X25T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.21 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3868 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)89mOhm @ 120Hz