SMH25VN682M25X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH25VN682M25X25T2
SMH25VN682M25X25T2
Part Number
SMH25VN682M25X25T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Data sheet
SMH25VN682M25X25T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMH25VN682M25X25T2
Comments
    SMH25VN682M25X25T2 Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.56 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.7648 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)73mOhm @ 120Hz