SMH25VS153M25X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH25VS153M25X40T2
SMH25VS153M25X40T2
Part Number
SMH25VS153M25X40T2
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Data sheet
SMH25VS153M25X40T2.pdf
Delivery Services
SMH25VS153M25X40T2
Comments
    SMH25VS153M25X40T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.95 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.266 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)33mOhm @ 120Hz