SMH35VN123M25X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH35VN123M25X45T2
SMH35VN123M25X45T2
Part Number
SMH35VN123M25X45T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Data sheet
SMH35VN123M25X45T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMH35VN123M25X45T2
Comments
    SMH35VN123M25X45T2 Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.98 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.2984 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm @ 120Hz