SMH50VS472M22X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH50VS472M22X40T2
SMH50VS472M22X40T2
Part Number
SMH50VS472M22X40T2
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Data sheet
SMH50VS472M22X40T2.pdf
Delivery Services
SMH50VS472M22X40T2
Comments
    SMH50VS472M22X40T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.99 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.2292 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)71mOhm @ 120Hz