SMH50VS682M22X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH50VS682M22X50T2
SMH50VS682M22X50T2
Part Number
SMH50VS682M22X50T2
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Data sheet
SMH50VS682M22X50T2.pdf
Delivery Services
SMH50VS682M22X50T2
Comments
    SMH50VS682M22X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.81 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.1148 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)49mOhm @ 120Hz