SMH6.3VN273M22X35T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH6.3VN273M22X35T2
SMH6.3VN273M22X35T2
Part Number
SMH6.3VN273M22X35T2
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP
Data sheet
SMH6.3VN273M22X35T2.pdf
Delivery Services
SMH6.3VN273M22X35T2
Comments
    SMH6.3VN273M22X35T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.49 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.7692 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 120Hz