SMH6.3VN683M35X35T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH6.3VN683M35X35T2
SMH6.3VN683M35X35T2
Part Number
SMH6.3VN683M35X35T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 6.3V SNAP
Data sheet
SMH6.3VN683M35X35T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMH6.3VN683M35X35T2
Comments
    SMH6.3VN683M35X35T2 Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.42 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.9336 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz