SMH63VN392M22X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH63VN392M22X40T2
SMH63VN392M22X40T2
Part Number
SMH63VN392M22X40T2
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Data sheet
SMH63VN392M22X40T2.pdf
Delivery Services
SMH63VN392M22X40T2
Comments
    SMH63VN392M22X40T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.93 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.516 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)64mOhm @ 120Hz