SMH63VN472M22X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMH63VN472M22X50T2
SMH63VN472M22X50T2
Part Number
SMH63VN472M22X50T2
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Data sheet
SMH63VN472M22X50T2.pdf
Delivery Services
SMH63VN472M22X50T2
Comments
    SMH63VN472M22X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.39 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.068 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)53mOhm @ 120Hz