SMQ160VS222M30X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ160VS222M30X40T2
SMQ160VS222M30X40T2
Part Number
SMQ160VS222M30X40T2
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Data sheet
SMQ160VS222M30X40T2.pdf
Delivery Services
SMQ160VS222M30X40T2
Comments
    SMQ160VS222M30X40T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.78 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.17 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)113mOhm @ 120Hz