SMQ160VS821M22X35T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ160VS821M22X35T2
SMQ160VS821M22X35T2
Part Number
SMQ160VS821M22X35T2
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Data sheet
SMQ160VS821M22X35T2.pdf
Delivery Services
SMQ160VS821M22X35T2
Comments
    SMQ160VS821M22X35T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.75 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.125 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)303mOhm @ 120Hz