SMQ200VS102M22X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ200VS102M22X45T2
SMQ200VS102M22X45T2
Part Number
SMQ200VS102M22X45T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Data sheet
SMQ200VS102M22X45T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMQ200VS102M22X45T2
Comments
    SMQ200VS102M22X45T2 Specifications
    SeriesSMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.25 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.875 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)249mOhm @ 120Hz