SMQ200VS122M25X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ200VS122M25X40T2
SMQ200VS122M25X40T2
Part Number
SMQ200VS122M25X40T2
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Data sheet
SMQ200VS122M25X40T2.pdf
Delivery Services
SMQ200VS122M25X40T2
Comments
    SMQ200VS122M25X40T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.25 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)207mOhm @ 120Hz