SMQ200VS272M35X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ200VS272M35X50T2
SMQ200VS272M35X50T2
Part Number
SMQ200VS272M35X50T2
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Data sheet
SMQ200VS272M35X50T2.pdf
Delivery Services
SMQ200VS272M35X50T2
Comments
    SMQ200VS272M35X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.45 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.175 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)92mOhm @ 120Hz