SMQ250VS681M22X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ250VS681M22X45T2
SMQ250VS681M22X45T2
Part Number
SMQ250VS681M22X45T2
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Data sheet
SMQ250VS681M22X45T2.pdf
Delivery Services
SMQ250VS681M22X45T2
Comments
    SMQ250VS681M22X45T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.75 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)366mOhm @ 120Hz